Спогад чуда Архістратига Михаїла, що було у Хонах

У Фригії, біля міста Ієраполя, в місцевості, що зветься Херотопа, знаходився храм в ім'я Архістратига Михаїла; поруч з храмом стікало цілюще джерело. Храм цей був споруджений ретельністю одного з жителів міста Лаодикії в подяку Богу і святому Архістратигу Михаїлу за зцілення його німої дочки водою джерела. Архістратиг Михаїл, з’явившись в сонному видінні батькові німої дівчини, ще не освіченому святим Хрещенням, повелів йому привести хвору до цілющого джерела, де дівчина повинна була отримати дар мови, випивши води з джерела. Дівиця дійсно отримала при джерелі зцілення і почала говорити. Після цього чуда батько з дочкою і все його сімейство хрестилися і старанням вдячного батька було споруджено храм на честь святого Архістратига Михаїла.

Безліч людей - не тільки християн, але й язичників - приходили до джерела за зціленням; перебуваючи під враженням від звершених чудес, багато хто з язичників відрікалися від ідолів і зверталися до віри в Христа.

У храмі святого Архістратига Михаїла впродовж багатьох років виконувала паламарське служіння благочестива людина на ім'я Архип. Проповіддю про Христа і прикладом власного богоугодного життя він безліч язичників навернув до християнства. Язичники у своєму озлобленні на християн взагалі, і в першу чергу на Архипа, який ніколи не виходив із храму, задумали одночасно і знищити храм, і погубити Архипа. З цією метою вони з'єднали дві альпійські річки в одне русло і направили їхню течію на храм. Святий Архип щиро молився Архістратигу Михаїлу про запобігання лиха. Тоді за його молитвою біля храму з'явився Архістратиг Михаїл; ударом свого жезла він відкрив у горі широку розколину і повелів водам вируючого потоку спрямуватись у неї, так що храм залишився неушкодженим. Побачивши таке дивне чудо, язичники в страху тікали, а святий Архип і присутні християни прославили Бога і дякували святому Архістратигу Михаїлу за надану допомогу. Місце ж, де сталося чудо, отримало назву Хони, що означає «отвір», «ущелина».

Позбавлений смерті звершеним чудом, святий Архип невідлучно залишався при храмі, дожив до 70 років і мирно помер. Християни поховали його в Хонах, на місці подвигів святого, там, де він удостоївся бути свідком преславного чуда Архістратига Михаїла.

Pоздрукувати матеріал