Апостол та євангелист Марк

Cвятий і славний апостол Марк, званий також Іоаном, був сином благочестивої жінки з Єрусалима, Марії, яка надала свій будинок апостолам1 для молитовних зібрань. Святий Петро часто приходив туди і полюбив Марка, якого наставив у вірі і хрестив, ставлячись до нього як до власного сина (1 Пет 5:13)2. Двоюрідний брат Марка апостол Варнава (пор. Кол. 4:10) узяв його з собою, коли разом з апостолом Павлом вирушив до Антіохії (Діян. 12:24). Під час цих місіонерських подорожей Марк смиренно служив обом проповідникам, піклуючись про їх матеріальні потреби і слухаючи їх настанови.

Коли Марк досяг Перги Памфілійської, його охопив страх перед відповідальністю служіння, що його очікувало3. Він відокремився від Павла і Варнави і повернувся до Єрусалима (Діян. 13:13). Святий Павло, схоже, був засмучений цим і, коли вони зустрілися в Антіохії, відмовився взяти з собою того, хто від них відлучився з Памфілії і не йшов з ними на справу (Діян. 15:37). Між Варнавою та Павлом виникла суперечка. Варнава вирішив, взявши з собою Марка, відплисти на Кіпр, тоді як Павло з Силою вирушили благовістити в Сирію та Кілікію (Діян. 15:52)4.

Десять років по тому ми знаходимо Марка в Римі: разом із Аристархом і Ісусом Юстом він надавав допомогу апостолу Павлу у в'язниці (Кол. 4:10). Звідти, за благословенням великого апостола, він пішов відвідати християн м. Колосси. Під час свого другого полону, Павло в листі до Тимофія радив йому взяти з собою Марка: бо він мені потрібний для служіння (2 Тим. 4:11), - свідчить він.

Відомо також, що Марк знайшов у Римі святого Петра в той час, коли обидва первоверховних апостола наближалися до мученицької смерті, близько 65 року. Світло Петрова вчення настільки проникло в уми новонавернених римлян, що вони благали Марка записати це божественне вчення. Укріплений одкровенням і за згодою святого Петра, він взявся за справу і склав у простій, короткій і живій манері опис діянь і слів Спасителя згідно з проповіддю корифея Апостолів5. Не переймаючись літературною обробкою і не намагаючись відповісти на всі питання, якими могли задаватися вірні, він записав усе необхідне для спасіння і пізнання Сина Божого, Який став людиною, і нічого понад тим6.

Коли ця праця була завершена, святий Петро послав його до Єгипту, щоб принести туди Благу Звістку. Корабель, на якому він плив, потрапив у бурю, але Марк приборкав її своєю молитвою і зійшов на берег на острів Пітіуса, що напроти Кілікії. Там йому надав гостинність знатний чоловік на ім'я Васс, навернений до християнства апостолом Петром у Антіохії. Завдяки його підтримці апостол привів до світла істинної віри більшість жителів острова.

Коли Марк приплив до Александрії, його сандаля, розбита від довгої подорожі, порвалася, і він віддав її полагодити шевцю на ім'я Аніан. Той, вражений незвичайним сяйвом, що линуло від апостольського лику, здригнувся і вколов собі палець голкою, вигукнувши: «Один Бог!» Святий Марк зцілив його і розповів про Єдиного Бога, Який став людиною заради нашого спасіння. Аніан прислухався до цих слів життя і, охрестивши своїх домашніх, залишив ремесло і все, що пов'язувало його зі світом, щоб стати найближчим помічником апостола.

У цьому величезному місті, осередді язичництва і елліністичної культури, проповідь апостола, невигадлива і позбавлена суєтних риторичних прикрас, прозвучала як удар грому, а чудеса його підтвердили пророцтво Псалмоспівця, який сказав: Господь дасть слово благовістителям із силою великою (Пс. 67:12). Після того як Марк ім'ям Ісуса, Який є Світло для світу (Ін. 8:12), повернув зір сліпому, до нього стали приводити хворих і біснуватих, щоб він поклав на них руки. Побачивши зцілення, здійснені силою Божою, близько трьохсот язичників в один день попросили їх охрестити. Подібно Христу, Марк воскресив сина вдови, яка зі сльозами припала до його ніг, і натовп, побачивши юнака, що встає зі смертного ложа, вигукнув: «Є тільки один Бог Христос, Якого проповідує Марк!»

Так насіння євангельської проповіді почало проростати. Марк заклав основу перших літургійних чинів Єгипетської Церкви7, висвятив Аніана на єпископа Александрійского8 і поставив йому на допомогу трьох пресвітерів: Мілея, Савіна і Кердона та інших кліриків. Після цього апостол продовжив служіння на Заході.

3 Александрії святий Марк вирушив до міста Мендес9, де вигнав біса зі сліпої дитини. Батьки, не пам'ятаючи себе від радості, подарували апостолу велику суму грошей. Однак Марк відмовився від дару, сказавши, що благодать Божу не продають за гроші, і порадив батькам роздати їх бідним. Значна кількість язичників навернулася до християнства, дізнавшись про це диво. Марк заснував у цьому місті церкву і висвятив єпископа, священників та дияконів, а сам продовжив шлях до Кирени Пентапольської10, де багатьох язичників визволив від мороку ідолопоклонства. Потім він вирушив благовістити в Лівію. На час прибуття Марка до столиці дочка філарха Мінодора, яку з дитинства мучив біс, перенесла тяжкий напад, що призвів до її смерті. Але молитва апостола воскресила її, після чого сила людей навернулася у християнство.

Звідти святий Марк прийшов у Мармаріку11, розповсюджуючи на своєму шляху світло Євангелія. Якось уночі Господь постав перед ним у видінні і повелів повернутися в Александрію, щоб завершити там своє служіння. І хоча новонавернені зі сльозами благали його, як батька і рятівника, залишатися з ними, апостол, зміцнений новим одкровенням, сповістив, що йому належить завершити служіння славним мученицьким подвигом, і сів на корабель, який йшов до Александрії. Там він із радістю побачив, що за два роки його відсутності насіння його проповіді принесло солодкі плоди12.

Однак язичники і юдеї не могли спокійно дивитися на славу Христового учня і, скрегочучи зубами, шукали привід, щоб погубити апостола. І ось настав рік, коли день Пасхи збігся зі святом бога Серапіса, який александрійські язичники відзначали огидними оргіями. Ідолопоклонники схопили святого, коли той служив Божественну літургію, і потягли до амфітеатру, де перебував правитель міста, звинувачуючи апостола в чаклунстві. На звинувачення, сповнені ненависті, Марк відповідав спокійно, і висловив, як завжди, у небагатьох словах піднесене вчення про спасіння.

Розгубившись і не знаючи, чим заперечити апостолу, правитель звернувся до натовпу з питанням, що йому робити з Марком. Одні вигукували, що треба спалити його перед храмом Серапіса, інші побити камінням. Нарешті за наказом судді, його розтягнули на землі хрестоподібно і піддали жорстокому бичуванню. Потім простолюд, прикріпивши мотузку до ніг напівмертвого апостола, цілий день тягав його вулицями міста, зрошуючи землю і каміння кров'ю мученика. Увечері святого кинули до в'язниці. Близько півночі йому з'явився ангел і зміцнив його. На ранок, 4 квітня13, кати зв'язали його мотузкою і потягли, як напередодні, до маленького порту Буколь14. Там святий і знайшов свою смерть. Йому було тоді п'ятдесят сім років.

Язичники хотіли спалити тіло апостола, однак страшна буря змусила їх тікати і дозволила християнам узяти його і поховати в скельній печері. Згодом над місцем поховання святого Марка в Буколі була збудована церква15, яку дуже шанували благочестиві християни Олександрії. У 828 року мощі святого Марка були перенесені до Венеції і поміщені у присвячений йому собор, однак глава його залишилася в Єгипті.



За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

1. Інша традиція відрізняє євангеліста Марка від Марка-Іоана, вважаючи останнього єпископом Бібла.

2. Деякі стародавні, але не дуже достовірні перекази повідомляють, ніби Марк був тим юнаком, якого апостоли зустріли з глечиком води, коли Господь послав їх приготувати Пасху (див.: Мк. 14:13), і Таємна Вечеря відбувалася в будинку його матері.

3. Таким є тлумачення святого Іоана Золотоуста (Бесіди на Діяння, 2.28: PG 60.210).

4. За деякими свідченнями, Марк тоді приєднався до апостола Петра, щоб проповідувати Євангеліє юдеям, розсіяним у Понті, Віфинії, Галатії, Каппадокії та Азії.

5. На думку деяких древніх отців (святих Юстина, Іринея та інших), святий Марк був першим укладачем Євангелія і «товмачем» святого апостола Петра. Деякі стародавні списки Євангелія від Марка містять позначку: «Спогади Петра». Сучасні екзегети припускають, що святий Марк записав у Римі першу редакцію свого Євангелія, засновану на проповіді святого Петра і на компіляції апостольських оповідань, складеної, можливо, святим апостолом Матфеєм. Саме ця компіляція, ймовірно, послужила основою кінцевого варіанту Євангелій від Матфея і Луки, які, в свою чергу, могли бути використані при складанні остаточної редакції Євангелія від Марка в тому вигляді, в якому воно до нас дійшло. Святий Папій Ієрапольський (100-130) передає свідчення «Старця» (ймовірно, апостола Іоана Богослова), що Марко, як товмач Петра старанно записав усе, що той міг згадати про слова і дії Господа, але не дотримувався хронологічного порядку, бо сам не ходив за Ісусом (цитата дійшла у Церковній історії Євсевія, 3.39).

6. Узагальнивши відомості, що містяться в Новому Завіті, ми переходимо до викладу Діянь апостола Марка, розлога редакція яких має стосунок до візантійської епохи. Афінський архієпископ Хризостом спробував узгодити два цих джерела в своїй Історії Александрійської Церкви (1935). На його думку, святий Марк спочатку проповідував у Кирені, а потім у Александрії. Восени 60 року він повернувся до Кирени, щоб зміцнити там християнство, а навесні 61 року вирушив до Рима, звідки апостола Павла послав його благовістити в Малу Азію (Кол. 4:10). З Ефеса він разом з Тимофієм повернувся до Рима, і Павло знову послав його проповідувати в Малу Азію, навіть до тих областей, що вже були навернені у християнство Петром. Супроводжуючи Петра до Рима, він наприкінці 62 року здійснив другу подорож до Єгипту через Киренаїку. Святий Марк загинув у Александрії на Великдень 63 року.

7. Чин Божественної літургії, що з давніх-давен здійснювався в Александрійській Церкві, традиція приписує апостолу Марку як засновнику кафедри.

8. Другий єпископ Александрії і наступник святого Марка, святий Аніан помер 26 листопада 86 року. Він згадується в латинських мартирологах або під 25 березня, або під 2 жовтня.

9. Інакше Мендіон або Бендедіон, нині Тель-ель-Руба. Згідно з древніми Діяннями (V cт. ) , саме в цьому місці Марк ступив на єгипетську землю та зустрів Аніана.

10. Велике місто, столиця Пентаполя і Кіренаїки, на той час адміністративно віднесене римлянами до Криту. Було найзначнішою грецькою колонією у Північній Африці. Згодом святий Костянтин зробив його автономною провінцією, що мала назву Верхня Лівія. Згідно з Діяннями, Марк спочатку проповідував у Кирені, а потім вже прийшов до Александрії.

11. Колись квітуча грецька колонія в західному Єгипті, сьогодні безлюдна і занедбана.

12. Деякі стверджують, що він на якийсь час подався до Рима, щоб бути присутнім при мученицькій кончині святих апостолів Петра і Павла.

13. День пам'яті святого апостола Марка був перенесений пізніше на 25-е квітня.

14. Там, згідно з давніми Діяннями, християни влаштовували молитовні зібрання.

15. Саме там прийняв мученицьку смерть святий Петро Александрійський. Перед стратою він попросив дозволити йому помолитися на гробниці апостола. Ця святиня, найвідоміша в Александрії, існує з IV ст. Гробниця згоріла, коли місто захопили араби (644 року), пізніше була відновлена.

Pоздрукувати матеріал